Кастиља-Ла Манча: Разлика помеѓу преработките

Додадени 20 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Шпанска автономна заедница |
име = КастилјаКастиља-Ла Манча|
име-изворно = Castilla-La Mancha |
грб = Escudo Castilla-La Mancha.svg|
јазик = [[шпански јазик|шпански]]|
официјални_јазици = [[шпански јазик|шпански]]|
назив_на_жителите = КастилјанциКастиљанци, КастилјанкиКастиљанки|
број_на_жители = 1.894.667|
површина = 79.463|
}}
 
'''КастилјаКастиља-Ла Манча''' e({{lang-es|Castilla-La Mancha}}) — [[автономни заедници во Шпанија|aвтономна заедница]] во [[Шпанија]]. Се наоѓа во средишниот дел на земјата и граничи со: [[КастилјаКастиља и Леон]], [[Мадрид]], [[Арагон]], [[Валенсија (покраина)|Валенсија]], [[Мурсија (автономна заедница)|Мурсија]] и [[Екстремадура]]. Зафаќа површина од 79.463 км² и има 2 милиони жители. Главен град е [[Толедо]].
 
== Градови ==
Поголеми градови во КастилјаКастиља-Ла Манче во кои и живее најголемиот дел од населението во оваа автономна заедница се:
* [[Албасете]] - 159.518
* [[Талавер де ла Реина]] - 82.975
* [[Гвадалахара]] - 73.719
* [[Сјудад Реал]] - 69.063
* [[ПуертолјанаПуертољана]] - 50.082
* [[Куенка]] - 49.912
* [[Елјин]] - 29.847
* [[Алказар де Сан Хуан]] - 28.783
 
 
[[Категорија:Кастилја-Ла Манча| ]]