Ана Каренина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 582 бајти ,  пред 4 години
дополнување
сНема опис на уредувањето
(дополнување)
| title_orig = Анна Каренина
| image = AnnaKareninaTitle.jpg
| caption = корицаКорица од првото издание на Ана Каренина во (Москва, 1878 год.)
| author = [[Лав Толстој]]
| cover_artist =
| followed_by =
}}
'''Ана Каренина''' ({{lang-ru|Анна Каренина}}) — [[роман]] на рускиот писател [[Лав Толстој]].
 
==Содржина==
 
==Осврт кон романот==
 
==Преработки==
* „[[Ана Каренина (филм од 2012)|Ана Каренина]]“ ([[англиски]]: ''Anna Karenina'') - британски [[филм]] од 2012 година, во [[режија]] на [[Џо Рајт]] со [[Кира Најтли]], [[Џад Ло]] и [[Арон Тејлор-Џонсон]] во главните улоги.<ref>[https://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=2&datum=2018-03-31 HRT (пристапено на 31.3.2018)]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{никулец}}