Разлика помеѓу преработките на „Френк Гери“

Одземени 327 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
|caption=(2010)
|birth_name=Френк Овен Голдберг
|birth_date={{birth date and age|mfdf=yes|1929|2|28}}
|birth_place=Торонто, Онтарио, Канада
|nationality=Канаѓанец, Американец
|alma_mater=[[UniversityУниверзитет ofна SouthernЈужна CaliforniaКалифорнија]]
|practice=GehryГери Partners LLPПартнерс
}}
 
'''Френк Овен Гери''', [[Шаблон:Post-nominals/CAN]] (<spanроден class="IPA nopopups noexcerpt">[[Википедија:МФА за англиски јазик|/<span style="border-bottom:1px dotted"><span title="/ˈ/: primary stress follows">ˈ</span><span title="/ɡ/: 'g' in 'guy'">ɡ</span><span title="/ɛər/: 'are' in 'bare'">ɛər</span><span title="/i/: 'y' in 'happy'">i</span></span>/]]</span>{{IPAc-en|ˈ|ɡ|ɛər|i}}; роденкако '''Френк Овен Голдберг'''; р. {{Роден|192928|2февруари|281929}})<ref name="clear">Reinhart, Anthony (July 28, 2010) [https://www.theglobeandmail.com/news/national/toronto/frank-gehry-clears-the-air-on-fishy-inspiration/article1655311/ "Frank Gehry clears the air"], ''[//en.wikipedia.org/wiki/Globe_and_Mail Globe and Mail]''</ref> е— [[САД|американски]] архитект Канадски-роден Американскиво архитектКанада, кој живее и работи во [[Лос Анџелес]].
 
Голем број од неговите згради, вклучувајќи го неговиот приватен дом, станаа светски познати знаменитости. Неговите дела се сметаат за едни од најважните на современата архитектура во анкетата ''World Architecture Survey'' спроведена од страна на ''Vanity Fair'' во 2010, во која беше наречен и "најважниот архитект на нашето време".<ref name="VF Tyrnauer 2010">{{cite news|last=Tyrnauer|first=Matt|title=Architecture in the Age of Gehry|url=http://www.vanityfair.com/culture/features/2010/08/architecture-survey-201008?currentPage=all|accessdate=2010-07-22|newspaper=[[Vanity Fair (magazine)|Vanity Fair]]|date=June 30, 2010}}</ref>
По детството поминато во Канада, Гери е страствен фан на [[хокеј на мраз]]. Тој започна хокеј лига во неговото ФОГ, иако тој веќе не се игра со нив.<ref name="goldberger">Goldberger (2015)</ref> Во 2004 година, тој го дизајнираше трофејот за Светското првенство во хокеј.<ref>Baurick, Tristan (May 13, 2004). "Architect's love of the game inspiration behind Cup trophy", ''[//en.wikipedia.org/wiki/Ottawa_Citizen Ottawa Citizen]'', p. C2.</ref> Гери има двојно државјанство во Канада и САД. Тој живее во Санта Моника, Калифорнија, и продолжува да се работи во своето биро во Лос Анџелес.
 
== ИзвориНаводи ==
{{Reflistнаводи|30em2}}
 
[[Категорија:Родени во 1929 година]]
[[Категорија:Универзитет „Колумбија“]]