Студиски албум: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 5 години
probably nothing mentioned in linked source
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(probably nothing mentioned in linked source)
'''Студиски албум''' е колекција на [[песна|песни]] снимени во [[студио]]. Студискиот албум содржи новосоздадени [[песна|песни]], или пак ремикс на некои претходно необјавени. Обично студиските сесии за изработка на ваков [[албум]] се однапред планирани, а [[време]]то што е потребно за негово изготвување може да биде од неколку [[ден]]а до една [[година]]. На студискиот албум може да се случи да се најде преработка на [[песна]] од друг [[музичар|изведувач]], што била честа пракса порано. Денес е доста зачестен обичајот да се повикува друг [[музичар]] како гостин на албумот, што не било случај на почетоците на сниманата [[музика]]. Студискиот албум не мора да биде објавен веднаш по неговото завршување, туку издавањето може да биде во некоја друга [[година]], или пак постхумно.<ref>[http://www.idividi.com.mk/magazin/scena/785614/ Боб Дилан го најави новиот студиски албум „Tempest“]; преземено од ИдиВиди (18.07.2012 08:58:44)</ref>{{fact}}
 
== Наводи ==
32

уредувања