Даниел Кајмакоски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 152 бајти ,  пред 4 години
[проверена преработка][проверена преработка]
(Одбиени последните 3 промени (од 46.217.176.103) и ја поврати преработката 3648695 на Ehrlich91)
 
== Живот и кариера ==
'''Даниел Кајмакоски''' е роден на [[17 октомври]] [[1983]] година во [[Струга]], поточно потекнува од населено место [[Мислешево]].
'''Даниел Кајмакоски''' (17 октомври 1983) е победник на регионалното шоу ''X Factor Adria'' и победник на ''Скопски Фестивал'' на кој беше избран да ја претставува Македонија на Евровизија 2015. Кајмакоски е талентиран македонец кој е роден во Струга, Македонија (Мислешево), но уште во својата 7 година заедно со своето семејство, заминал во Виена, Австрија. Даниел учествувал во многу музички шоуа, прв пат кога учествувал во едно шоу имал 17 години и стигнал до топ 12, но сепак најмногу успех има постигнато во регионалното шоу ''X Factor Adria''. Во 2009 година, за прв пат настапил во Македонија, на Охрид Фест со неговата сопствено искомпонирана и напишана песна ’’Нежна ко принцеза’’, со која сепак повторно не бил забележан. Исто така Даниел има учествувано и во Бугарско шоу, “Пеј С’мен“.
 
'''Даниел Кајмакоски''' (17 октомври 1983)Победник е победник на регионалното шоу ''X Factor Adria'' и победник на ''Скопски Фестивал'' на кој беше избран да ја претставува Македонија на Евровизија 2015. Кајмакоски е талентиран македонец кој е роден во Струга, Македонија (Мислешево), но уште во својата 7 година заедно со своето семејство, заминал во Виена, Австрија. Даниел учествувал во многу музички шоуа, прв пат кога учествувал во едно шоу имал 17 години и стигнал до топ 12, но сепак најмногу успех има постигнато во регионалното шоу ''X Factor Adria''. Во 2009 година, за прв пат настапил во Македонија, на Охрид Фест со неговата сопствено искомпонирана и напишана песна ’’Нежна ко принцеза’’, со која сепак повторно не бил забележан. Исто така Даниел има учествувано и во Бугарско шоу, “Пеј С’мен“.
Неговата омилена храна е боранијата, омилена боја е тиркизна. Неговите најголеми идоли се нашиот легендарен Тоше Проески, Џастин Тимберлејк, Бруно Марс и Крис Браун. Мајка му знаела да “осети“ добра музика и пишувала фантастични тесктови. Приватно слушал hip-hop и RnB. Името на неговите фанови е “сонциња“ доделено сопствено од Даниел Кајмакоски, тој вели дека [[File:Danielkajmakoskiiksfaktor2014.jpg|thumb|right|Winning X-Factor Adria]]тоа име им го дал затоа што сонцето зрачи со позитивна енергија, слично како и тие. Една од неговите напишани песни е ’’Више се не врачаш’’ која ја напишал на англиски јазик, но подоцна ја превеле на српски и таа песна е перформирана од страна на Каролина Гочева. Таа песна е многу популарна низ нашите простори. На аудицијата на ''X Factor Adria'' го има пријавено еден од неговите најдобри другари од Македонија, Антонио Павловски. Една од неговите најомилени книги е ’’Најголемиот трговец во светот’’, а омилен филм му е “Аватар’’, тој ужива додека ги гледа филмовите дома со своето друштво. Во раните негови години, тој и неговиот татко Павле Кајмакоски кој што е многу талентиран и скоро секоја работа ја научил од него свиреле заедно по свадби, крштевки и слично, уште од тогаш бил забележан неговиот бескраен талент. Неговиот ментор во шоуто ’’Икс фактор’’ е добро познатиот и талентиран Жељко Јоксимовиќ. Судиите во шоуто, секогаш имаат добри коментари за него, т.е. секогаш се воодушевени од талентот на нашиот Даниел. Кристина Ковач, една од судиите, уште на првата аудиција рече дека мисли дека Даниел Кајмакоски е потенцијалниот победник на ова популарно музичко шоу. Тој има двајца браќа, од кои едниот е 13 години помал од него и се вика Филип, а едниот е неколку години постар од него и се вика Далибор. Филип е роден во Виена, Австрија, а поради тоа што родителите на Даниел пред да се роди тој, живееле во Германија, нивниот прв син Далибор е роден во Германија. Првата официјална награда за ’’Откритие на годината’’ ја доби на 19.02.2014 на ’’Златна бубамара на популарноста’.
 
На 22 Мај 2016,тој победи на третата сезона на познатото балканско шоу Твое лице звучи познато.
 
== Кариера ==