Разлика помеѓу преработките на „Кале (Бучин)“

Додадени 74 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
|период2=
}}
'''Кале''' е археолошки локалитет во [[Крушевско]]то село [[Бучин]]. Локалитетот претставува утврдена [[населба]] од [[доцноантичкото време]]. Се наоѓа на 1,5 до 2 km јужно од селото, на [[надморска височина]] од 842 m, на зарамнето плато, каде се гледаат грамади од камен. По површината се среќаваат фрагменти од [[питоси]] и керамички садови. Најдени се и монети од [[Јустин II]] и [[Анастасиј]], како и монети од [[4 век|IV век]], кои се чуваат во [[Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј -во Битола|Заводот и Музеј]] во [[Битола]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9</ref> Мештаните го нарекуваат Будим-градБудимград.
 
== Поврзано ==