Разлика помеѓу преработките на „Казабланка (филм)“

нема опис на уредувањето
| imdb_id = 0034583
}}
'''''Казабланка''''' ([[1942]]) е култен [[САД|американски]] романтичен драмски [[филм]], чие дејство се одвива во француски-контролираното [[Мароко]], во градот [[Казабланка]] за време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]]. Режисер на филмот е [[Мајкл Куртиц]] а главните улоги ги имаат [[Хемфри Богарт]] како Рик Блејн и [[Ингрид Бергман]] како Илса Лунд. Филмот се фокусира на внатрешниот конфликт на Рик, по зборовите на ликот, меѓу [[љубов|љубовта]] и [[морал|моралноста]]: тој мора да избере меѓу неговата љубов кон Илса и правејќи ја вистинската работа, помагајќи ѝ нејзе и на нејзиниот сопруг Виктор Ласзло, лидер на отпорот, да побегнат од Казабланка за да продолжат со нивната борба против [[Фашизам|фашистите]].
 
Иако филмот претставува едно од најголемите остварувања на седмата уметност, со докажани актери и првокласни сценаристи, никој за време на продукцијата не очекувал ''Казабланка'' да биде нешто повеќе од просечно; <ref>{{цитирана веб страница | url = http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/19960915/REVIEWS08/401010308/1023 | last = Еберт | first = Роџер | title = Казабланка (1942) | date = [[15 септември]] [[1996]]}}</ref> Тој бил само еден од многуте филмови создадени од Холивуд секоја година. Филмот имал цврст, спектакуларен успех при првите прикажувања, користејќи го публицитетот на инвазијата на Сојузниците во Северна Африка. И покрај големиот број на различни сценаристи кои напорно и брзо сакале да адаптираат неприкажана театарска претстава на големото платно со цел да се забрза продукцијата, како и првата романтична главна улога на Богарт, „Казабланка“ освои три [[Оскар|оскари]] во 1943, вклучувајќи Оскар за најдобар филм. Ликовите, цитатите и музиката денес имаат статус на легендарност. Филмот постојано се рангира близу врвот на листите на најдобрите филмови на сите времиња.
[[Категорија:Црно-бели филмови]]
[[Категорија:Култни филмови]]
[[Категорија:Драмски филмови]]
[[Категорија:Романтични драмски филмови]]
[[Категорија:Филмови за втората светска војна]]
[[Категорија:Филмови од втората светска војна направени за време на војната]]
[[Категорија:Анти-фашистички филмови]]
[[Категорија:Историски романтични филмови]]
[[Категорија:Воени романтични филмови]]
[[Категорија:Филмови што се одвиваат во втората светска војна]]
[[Категорија:Филмови што се одвиваат во 1940]]
[[Категорија:Филмови што се одвиваат во 1941]]
[[Категорија:Филмови што се одвиваат во Мароко]]
[[Категорија:Филмови што се одвиваат во Казабланка]]
[[Категорија:Филмови што се одвиваат во Париз]]
[[Категорија:Филмови снимени во Калифорнија]]
[[Категорија:Добитници на оскар за најдобар филм]]
[[Категорија:Филмови на Мајкл Кутриц]]
[[Категорија:Филмови на Warner Bros.]]
[[Категорија:Филмови произведени од Хал Б. Волис]]
[[Категорија:Сценарија на Ховард Е. Кох]]
[[Категорија:Сценарија на Џулиус Џ. Епштајн]]
[[Категорија:Сценарија на Филип Г. Епштајн]]
[[КатегоријаФилмови композирани од Макс Штајнер]]
[[Категорија:Филмови со Хемфри Богарт]]
[[Категорија:Филмови со Ингрид Бергман]]
[[Категорија:Филмови со Курт Бојс]]
[[Категорија:Филмови адаптирани во телевизиски програми]]
[[Категорија:Филмови во Националниот филмски регистер на САД]]
320

уредувања