Разлика помеѓу преработките на „Еркер“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(корекција на дефиницијата и дополнување со поопширен опис)
[[Податотека:Bitolska kukja 04.jpg|мини|десно|Еркер на куќа во [[Битола]]]]
[[Податотека:Kuca robevci.JPG|мини|десно|Нагорен поглед на традиционални еркери]]
[[Податотека:Bitolska kukja 04.jpg|мини|десно|Еркер на куќа во [[Битола]]]]
'''Еркер''' ([[германски јазик|германски]]: ''Erker'') е термин кој во Македонија се однесува на волумен од објектот кој виси односно е издаден над улицата или дворот. Најчесто е централно позициониран, меѓутоа може да биде и бочно или на аголот од објектот.
 
22

уредувања