Американска академија на уметностите и науките: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
{{coord|42.380755|-71.110256|display=title}}
{{Инфокутија Организација
|name = Американска академија на уметностите и науките<br /><small>''American Academy of Arts and Sciences''</small>
[[Податотека:AAAS exterior 1 - Cambridge, MA.JPG|мини|десно|300п|Домот на академијата во Кембриџ, Масачусетс]]
 
'''АмериканскатаАмериканска академија на уметностите и науките''' ([[англ.]] ''{{lang-en|American Academy of Arts and Sciences''}}) е независен центар за политичко истражување кој врши повеќедисциплински изучувања на сложени и престојни проблеми од разни области. Членовите на академијата се предводници во академските дисциплини, уметностите, деловното работење и јавниот сектор.
 
== Историја ==
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|American Academy of Arts and Sciences|Американската академија на уметностите и науките}}
* {{официјална|http://www.amacad.org}} {{en}}
* [http://www.amacad.org/members.aspx Тековни членови на академијата] {{en}}
{{coord|42.380755|-71.110256|display=title}}
{{Ризница-ред|American Academy of Arts and Sciences|Американската академија на уметностите и науките}}
 
[[Категорија:Научни друштва во САД]]