Разлика помеѓу преработките на „Џерманвингс“

Одземени 18 бајти ,  пред 3 години
defunct airline
(defunct airline)
 
== Историја ==
Авиокомпанијата беше основана во 1997 година, како "Eurowings Flug GMBH", и беше преименувана во Џерманвингс на 27 октомври 2002 година. Авиокомпанијата е во целосна сопственост на Eurowings, која пак е целосно контролирана од [[Луфтханза]], која има и 49% удел во управувачкиот пакет на компанијата. Главни соперници на авиокомпанијата се останатите Европски ниско буџетни авиокомпании како: Ryanair и easyJet, како и TUIfly и [[Air Berlin]]. Авиокомпанијата се шири со огромна брзина и продолжува да додава нови дестинации.
 
== Дестинации ==
Анонимен корисник