Централно Конго: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с (Shmurak ја премести страницата Долно Конго на Централно Конго презапишувајќи врз пренасочување)
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Населено место
| name = ДолноЦентрално Конго
| native_name = ''Bas-CongoKongo central''
| type = [[Покраини во Демократска Република Конго|Покраина]]
| image_flag =
| website = [http://www.kongocentral.net/ kongocentral.net]
}}
'''ДолноЦентрално Конго''' ({{lang-fr|Bas-CongoKongo central}}) — [[покраини во Демократска Република Конго|покраина]] во [[Демократска Република Конго]] и единствената што излегува на море.<ref>На море излегува и главиот град [[Киншаса]], кој може да се смета за град-покраина.</ref>
 
==Историја==
11

уредување