Разлика помеѓу преработките на „Адонис“

Додадени 424 бајти ,  пред 3 години
→‎Митови за Адонис: дополнување
с
(→‎Митови за Адонис: дополнување)
 
=== Митови за Адонис ===
Најдеталната книжевна верзија на приказната за Адонис потекнува од многу одамна, во [[X]]-тата книга од [[Овидиј|Овидиевите]] ''Метаморфози''. <ref>Ovid ''Metamorphoses'' X 519-741</ref> Средишниот мит во грчкото раскажување е [[заљубување|заљубувањето]] на [[Афродита]] во еден убав младич (веројатно бидејќи таа била ранета со љубовната стрела на [[Ерос]]). Афродита го заштитила Адонис кога бил новороденче и ѝ го доверила на [[Персефона]]. Персефона исто така била привлечена од убавината на Адонис и одбила да ѝ го врати на Афродита. Кавгата меѓу двете божици била решена од [[Зевс]] (или [[Калиопа]], на барање на Зевс): Адонис би поминал по една третина од секоја година со секоја божица, а последната третина каде што сакал. Тој избрал да помине две третини од годината со Афродита.
 
Персефона исто така била привлечена од убавината на Адонис и одбила да ѝ го врати на Афродита. Кавгата меѓу двете божици била решена од [[Зевс]] (или [[Калиопа]], на барање на Зевс): Адонис би поминал по една третина од секоја година со секоја божица, а последната третина каде тој сака. Тој избрал да помине две третини од годината со Афродита.
[[Податотека:Giuseppe-Mazzuoli-The-Death-of-Adonis-hermitag.jpg|thumb|right|250px|Смртта на Адонис, од Џузепе Мацуоли, 1709 г.]].
Адонис бил убиен од [[дива свиња]], за која се вели дека била индиректно испратена од [[Артемида]], која била љубоморна на ловечките вештини на Адонис или пак во знак на одмазда на поттикнувањето на смртта на [[Хиполит]] од страна на Афродита, кој бил миленик на божицата на [[Ловење|ловењето]]; или испратена од [[Арес]], љубовникот на Афродита, кој бил љубоморен на љубовта на Афродита кон Адонис; или пак испратена од [[Аполон]], за да ја казни Афродита што го ослепила неговиот син [[Еримантос]]. <ref>AccordingСпоред to [[Nonnus]], ''Dionysiaca'' 42.1f. [[ServiusВергилиј]] on [[Virgil]]'s, ''[[EcloguesЕклоги]]'' x.18; ''Orphic Hymn'' lv.10; Ptolemy Hephaestionos, i.306u, allсите notedзабележани byод Graves. Atallah (1966) failsне toнаоѓа findникаква anyкултна culticили orмитолошка culturalврска connectionсо withдивиот the boarвепар, whichсметајќи heго seesза simplyхеросјки asмитолошки a heroic [[Mytheme|myth-element]]елемент.</ref> Адонис умрел во рацете на Афродита, која дошла при него кога го слушнала неговото јачење.
 
Кога тој умрел, тааАфродита ја посипала крвта со [[нектар]], од што никнале краткотрајните [[анемони]], кои го добиле името по ветерот кој лесно прави нивните ливчиња да паднат. И така секоја пролет крвта на Адонис ја поцрвенува поројната река, реката Адонис (исто така позната и како реката Абрахам или Нар Ибрахим на [[арапски]] во денешен [[Либан]]). [[Афга]] е светиот извор каде водите од реките се појавуваат од огромна пукнатина на карпа висока [[200]] [[метри]]. Таму е создаден митот за Астарта ([[Венера]]) и Адонис.
 
Во [[Римска митологија|римската митологија]], Адонис е љубовникот на божицата [[Венера (божица)|Венера]], која го претворила во [[цвет]].<ref>„Objašnjenja“, во: ''Rimska lirika''. Beograd: Rad, 1964, стр. 105.</ref>
Кога тој умрел, таа ја посипала крвта со [[нектар]], од што никнале краткотрајните [[анемони]], кои го добиле името по ветерот кој лесно прави нивните ливчиња да паднат. И така секоја пролет крвта на Адонис ја поцрвенува поројната река, реката Адонис (исто така позната и како реката Абрахам или Нар Ибрахим на [[арапски]] во денешен [[Либан]]). [[Афга]] е светиот извор каде водите од реките се појавуваат од огромна пукнатина на карпа висока [[200]] [[метри]]. Таму е создаден митот за Астарта ([[Венера]]) и Адонис.
 
=== Потекло и раѓање ===