Кримчачки јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 9 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за јазик
|име=КримчакскиКримчачки јазик
|изворноиме=кърымчах тыльы
|изговор= ''кримчах тили''
}}
 
'''КримчакскиотКримчачки јазик''' (кърымчах тыльы) е јазик што се зборува во [[Крим (полуостров)|Крим]] од народот [[КримчакциКримчаци]]. Често јазикот се смета како дијалект на [[кримскотатарски јазик]]. Исто така јазикот понекогаш се нарекува јудејски кримско-татарски јазик. Јазикот има многу зборови од хебрејско потекло и пред советската ера, јазикот се пишувал со [[хебрејска азбука]]. Денес јазикот се пишува со [[кирилица]].
 
{{алтајски-јазик-никулец}}