Разлика помеѓу преработките на „Мартин Хајдегер“

с
роден на/во шаблон
с (Нова страница: '''Мартин Хајдегер''' (26 септември 1889 - 1976), главен претставник на [[егзистецијализам|егз...)
 
с (роден на/во шаблон)
'''[[Мартин Хајдегер]]''' ([[26{{роден на|26|септември]] [[|1889]]}} - [[{{починал на|||1976]]}}), главен претставник на [[егзистецијализам|егзистецијализмот]] во [[Германија]]. Извршил големо влијание врз современите филозофи на егзистенцијализмот. Негови најпознати дела се „Битие“, „Кант и проблемот на метафизиката“ и „Што е метафизика“.
 
{{биог-никулец}}