Разлика помеѓу преработките на „Гого Ивановски“

Додадени 147 бајти ,  пред 2 години
#1Lib1Ref
с
(#1Lib1Ref)
'''Гого Ивановски''' ({{роден во|Скопје}}, {{роден на|18|јануари|1925}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|15|декември|2004}})<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=40728|title=Почина писателот Гого Ивановски|first=16.12.2004|publisher=А1|language=македонски|accessdate=2010-03-18}}</ref> — македонски [[поет]] и [[раскажувач]]. <ref>
Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 96.</ref>
 
Завршил високо стручно образование. Работел како [[новинар]] во [[Радио Скопје]], потоа како уредник во [[МРТВ|Македонската телевизија]]. Учествувал во уредувањето на списанието за литература, култура и уметност „[[Современост]]“ и книжевниот весник „Хоризонт“. Од [[1946]] г. членувал во [[ДПМ|Друштвото на писателите на Македонија]].