Разлика помеѓу преработките на „Рафаел Алберти“

Одземени 5 бајти ,  пред 3 години
Одбиени последните 2 промени (од 185.86.237.198) и ја поврати преработката 3640877 на Zdravko
(1978 корекција)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиени последните 2 промени (од 185.86.237.198) и ја поврати преработката 3640877 на Zdravko)
== Награди и признанија ==
 
Во [[1925]] година, Алберти, за своето дело ''Морнар на копно'' ја добива Националната награда за литература, заедно со [[Херардо Диего]] и неговите ''Хумани стихови''.<ref name=Mateja/> Во 1965 година, добитник е и на [[Лениновата награда за мир]], а во [[1983]] година, се закитува со шпанскиот еквивалент на [[Нобеловата награда]] - ''[[Награда Сервантес|Premio Cervantes]]'', највисокото признание што може да го добие еден писател на шпански јазик, кое се доделува само еднаш, за целокупен опус, и е проследено со награда во паричен износ од 90,000 [[евро|€]]. Во [[1979|1978]] година, Алберти го прима и ''Златниот венец'' на [[Струшките вечери на поезијата]], една од најпрестижните поетски награди во светот.
 
== Белешки ==