Разлика помеѓу преработките на „Златна Орда“

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
|image_map_caption =
|capital = [[Сарај Бату (град)|Сарај Бату]]
|common_languages = [[Монголскимонголски јазици|монголски]] и [[турскитуркиски јазици]]
|religion = [[шаманизам]]
|government_type =[[монархија]]