Разлика помеѓу преработките на „Рафаел Алберти“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
1978 корекција
(1978 корекција)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(1978 корекција)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Во текот на [[Шпанската граѓанска војна]], Алберти активно се бори на страната на Републиката, но по победата на [[Франциско Франко]], во [[1939]] година заминува во [[Аргентина]]. Неговото творештво во егзил е исполнето со носталгија кон Шпанија, што особено може да се забележи во неговата книга ''Entre el clavel y la espada'' (''Меѓу каранфилот и мечот'', [[1941]]). Издава и збирки речиси целосно инспирани од два нему блиски мотиви - [[сликарство]]то (''A la pintura'' (''„За сликањето“'', [[1945]])) и [[море]]то (''Pleamar'' (''„Плима“'', [[1944]])), ''Oda marítima'' (''„Поморска ода“'', [[1953]])). Неговата [[автобиографија]] ''La arboleda perdida'' (''„Изгубената шума“'') е издадена во [[1942]] година.
 
Отако минува безмалку четири децении во неколку европски и латино-американски градови, меѓу кои и [[Париз]] и [[Рим]], се враќа во Шпанија во [[1977]] година. Следната година за прв пат учествува на [[Струшките вечери на поезијата]], а во [[1979|1978]] година го добива и ''Златниот венец''.
 
Умира во својот роден град Пуерто де Санта Марија во [[1999]] година, на возраст од 97 години.
== Награди и признанија ==
 
Во [[1925]] година, Алберти, за своето дело ''Морнар на копно'' ја добива Националната награда за литература, заедно со [[Херардо Диего]] и неговите ''Хумани стихови''.<ref name=Mateja/> Во 1965 година, добитник е и на [[Лениновата награда за мир]], а во [[1983]] година, се закитува со шпанскиот еквивалент на [[Нобеловата награда]] - ''[[Награда Сервантес|Premio Cervantes]]'', највисокото признание што може да го добие еден писател на шпански јазик, кое се доделува само еднаш, за целокупен опус, и е проследено со награда во паричен износ од 90,000 [[евро|€]]. Во [[1979|1978]] година, Алберти го прима и ''Златниот венец'' на [[Струшките вечери на поезијата]], една од најпрестижните поетски награди во светот.
 
== Белешки ==
Анонимен корисник