Разлика помеѓу преработките на „Рафаел Алберти“

Додадени 5 бајти ,  пред 3 години
1978 корекција
(1978 корекција)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Во текот на [[Шпанската граѓанска војна]], Алберти активно се бори на страната на Републиката, но по победата на [[Франциско Франко]], во [[1939]] година заминува во [[Аргентина]]. Неговото творештво во егзил е исполнето со носталгија кон Шпанија, што особено може да се забележи во неговата книга ''Entre el clavel y la espada'' (''Меѓу каранфилот и мечот'', [[1941]]). Издава и збирки речиси целосно инспирани од два нему блиски мотиви - [[сликарство]]то (''A la pintura'' (''„За сликањето“'', [[1945]])) и [[море]]то (''Pleamar'' (''„Плима“'', [[1944]])), ''Oda marítima'' (''„Поморска ода“'', [[1953]])). Неговата [[автобиографија]] ''La arboleda perdida'' (''„Изгубената шума“'') е издадена во [[1942]] година.
 
Отако минува безмалку четири децении во неколку европски и латино-американски градови, меѓу кои и [[Париз]] и [[Рим]], се враќа во Шпанија во [[1977]] година. Следната година за прв пат учествува на [[Струшките вечери на поезијата]], а во [[1979|1978]] година го добива и ''Златниот венец''.
 
Умира во својот роден град Пуерто де Санта Марија во [[1999]] година, на возраст од 97 години.
Анонимен корисник