Разлика помеѓу преработките на „Луда Мара“

Одземен 101 бајт ,  пред 3 години
с
нема слике
Ознака: Изворно уредување 2017
с (нема слике)
 
== Водостој ==
 
[[Податотека:|мини|300п|лево|Реката низ селото [[Ваташа]]]]
 
Реката има многу низок водостој во текот на летните месеци. На пролет и на есен, или при обилни врнежи брзо надоѓа и за краток временски период, како „луда“, може да [[поплава|поплави]] голема површина. Градот [[Кавадарци]] често бил поплавуван од реката, откаде и го има добиено името.
171

уредување