Халачки јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Халачки јазик''' или '''халаџ''' е зборуван во [[Иран]] и [[Авганистан]]. Припаѓа на групата на [[турскитуркиски јазици]]. Има околу 42.000 зборувачи според попис во 2000 година.
 
== Гласови ==
3.880

уредувања