Разлика помеѓу преработките на „Голосеменици“

Додадени 415 бајти ,  пред 3 години
Фотографии од голосемени растенија
(Карактеристики и поделба на голосемени растенија)
(Фотографии од голосемени растенија)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Pseudotsuga menziesii cone.jpg|right|thumb|Шишарките се цветовите на голосемените растенија]]
[[Податотека:Pinus coulteri Strawberry Peak.jpg|мини|Шишарка од култеров бор ( pinus coulteri )]]
'''Голосемениците''' или '''голосемените растенија''' се несистематска (немонофилетска) група на еднодомни [[растенија]] со еднополови [[цвет]]ови, кои се групирани во машки и женски [[Соцветие|соцветија]] - [[Шишарка|шишарки]]. Тоа се без исклучок [[дрвенести растенија]], со [[секундарно растење]] во дебелина. Во секундарното дрво кај голосемениците, [[ксилем]]от е претставен само од [[Трахеида|трахеиди]]. Кај повеќето голосеменици, во секундарното дрво, секундарната [[кора]], а и [[лист]]овите, се присутни [[секрет]]орни канали, односно [[Смолен канал|смолни канали]] во кои се излачува [[смола]].
 
 
-Хималајски бор ( pinus lambertiana )                          
[[Податотека:Picea pungens2.jpg|мини|Шишарка од бодликава смрча ( picea pungens )]]
 
-Планински бор ( pinus mugo )                            
 
 
-Аризонски чемпрес ( cupressus arizonica )                                    
[[Податотека:Sequoiadendron giganteum MHNT.BOT.2004.0.191.jpg|мини|Шишарка од џиновска секвоја ( Sequoiadendron giganteum )]]
 
Ела ( abies ) :
 
48

уредувања