Разлика помеѓу преработките на „Рајдинг“

Додадени 32 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Рајдинг''' е село во [[БургенландГрадиште (Австрија)|Градиште]], [[Австрија]], одалечено околу 21 километри од [[Сопрон]]. Селото се наоѓа на ридовите над Сопрон и има 837 жители. Селото постои од 1222 година. Најистакнатиот лик кој потекнува од селото бил унгарскиот композитор [[Франц Лист]], роден 1811 на имотот на семејството [[Естерхази]]. Последниот сопственик на куќата Пал Естерхази ја донирал во 1971 година на селото и била преуредена како музеј. Денес таа куќа ги задржува спомените од животот Лист кои се собрани и зачувани со помош на локалното население.
 
[[Категорија:Градови во Градиште]]