Спиково: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Нема опис на уредувањето
| карта = Спиково во Општина Пехчево.svg
}}
'''Спиково''' — во [[Општина Пехчево]], во подрачјето на [[Малешевија]]та. Се наоѓа на 6-7 км југоисточно од градчетогратчето [[Пехчево]] во подножјето на истоимениот врв Спиково и на 10-тина километри од границата со Бугарија. Селото е напуштено околу 1967 година.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9804503AFF9EB24C9F7D1EBA83DB21B3 Негрево изумре, Спиково сака да воскресне, Дневник, 17.09.2007]</ref>
Од 2001 година во селото се одржува традиционалниот собир, наречен „Спикијада“.<ref>[http://www.pehcevo.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=92%3A-2011&lang=mk Община Пехчево]</ref><ref>[http://www.malesh.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=284:2010-07-25-21-06-11&catid=39:2010-04-13-22-28-27&Itemid=41 Malesh.mk]</ref>