Разлика помеѓу преработките на „Лика“

Додадени 8 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
| footnotes =
}}
'''Лика''' (се изговара [lǐːka]) е традиционален регион на [[Хрватска]], приближно од страната на планината [[Велебит]] од југозапад и планината [[Пљешевица]] од североисток. На северо-западниот крај Лика се граничи со сливот [[Огулин-Плашки]], и на југо-исток со преминот Mалован. Денес поголемиот дел од територијата на Лика (Бриње, Долен Лапац, [[Госпиќ]], [[Ловинац]], [[Оточац]], [[Перушиќ]], [[Плитвички Езера|Плитвичките Езера]], [[Удбина]] и [[Врховине]]) се дел од [[Личко-сењска жупанија|Личко-сењската жупанија]]. Јосипдол, Плашки и Саборко се дел од [[Карловачка жупанија|Карловчката жупанија]] и [[Грачац]] е дел од [[Задарска жупанија|Задарската жупанија]].
Најчесто се споменува со [[Горски Котар]] кој заедно [[Кордун]] и [[Банија]], претставувале некогашната војна краина за време на [[Австро-Унгарија|Австро - унгарската монархија]]. Најубавиот дел на Лика ја прават [[Плитвички Езера|Плитвичките езера]] и Националниот Парк кои се состојат од 16, од нив и поголеми езера од кои се прави една река [[Корана (река)|Корана]].