Разлика помеѓу преработките на „Гого Ивановски“

Додадени 66 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Гого Ивановски''' ({{роден во|Скопје}}, {{роден на|18|јануари|1925}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|15|декември|2004}})<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=40728|title=Почина писателот Гого Ивановски|first=16.12.2004|publisher=А1|language=македонски|accessdate=2010-03-18}}</ref> — македонски [[поет]] и [[раскажувач]].
 
Завршил високо стручно образование. Работел како [[новинар]] во [[Радио Скопје]], потоа како уредник во [[МРТВ|Македонската телевизија]]. Учествувал во уредувањето на списанието „Современост“за литература, култура и уметност „[[Современост]]“ и книжевниот весник „Хоризонт“. Од [[1946]] г. членувал во [[ДПМ|Друштвото на писателите на Македонија]].
 
Починал на 15 декември 2004 г. во Скопје.<ref>{{нмс|title= Повоените македонски писатели|last=Котевска|first=Милка|coauthors=Лидиjа Мирчевскаpublisher=Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“|location=Битола|page=54|url=http://www.scribd.com/doc/50316811/%D0%9F%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8|accessdate=19 април 2014}}</ref>
107

уредувања