Разлика помеѓу преработките на „Берингов Проток“

Додадени 27 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
Беринговиот Проток е широк околу 85 км, а длабочината се движи од 30 до 49 м.<ref>[http://www.gr8st8.com/main_pages/bering_tunnel.htm]</ref> Го поврзува [[Чукотско Море|Чукотското Море]] (во состав на [[Северен Леден Океан|Северниот Леден Океан]]) на север со [[Берингово Море|Беринговото Море]] (во состав на [[Тихи Океан|Тихиот Океан]]) на југ.
 
[[Меѓународна датумска граница|Меѓународната датумска граница]] се протега на подеднакво растојание помеѓу двата [[Диомидови Острови]] во протокот, на растојание од 1,6 км. Со ова, руската и американската страна се во различни календарски денови, така што ’ртот [[Дежњов (’рт)|Дежњов]] е 21 час понапред од американската страна (20 часа при [[летно сметање на времето]]).
 
== Население ==