Разлика помеѓу преработките на „Кинески календар“

с
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Изворно уредување 2017
{{без извори}}
{{внимание}}
{{викификација}}
{{некатегоризирана}}
Кинескиот календар е лунисоларен календар кој се користи во [[Народна Република Кина|Кина]], а со неколку модификации и некои други земји на [[Далечен Исток|Далечниот Исток]]. Во денешна [[Народна Република Кина|Кина]], грегоријанскиот календар се повеќето користи за секојдневните активности, но кинескиот сеуште се користи за одбележување на традиционалните кинески празници, како кинеската Нова Година (т.е. пролетен фестивал), фестивалот Дуан Ву и Фестивалот во средината на есента, како и во астрологијата, за да се избере поволен датум за свадба или отворање на зграда. Бидејќи секој календарски месец го следи Месечевиот циклус, можно е да се одреди месечевото мени (на пример, секој 15-ти е полна месечина).