Разлика помеѓу преработките на „Кинески календар“

Додадени 734 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Кинескиот календар е лунисоларен календар кој се користи во Кина, а со неколку моди...)
 
 
Хороскопот знак во кој Сонцето влегува во текот на месецот и еклиптичката должина на влезната точка обично го одредуваат редниот број на редовниот месец. Месец 1, zhēngyuè, буквално значи "главен месец". Сите други месеци се буквално нумерирани, "втор месец", "трето", "четврто", итн.
 
{| class="wikitable"
!#
!Кинеско име
!долго
!Хороскопски знак
|-
|'''11'''
|十一月 ''shíyīyuè''
|270°
|Јарец
|-
|'''12'''
|十二月 ''shí'èryuè''
|300°
|Водолија
|-
|'''1'''
|正月 ''zhēngyuè''
|330°
|Риба
|-
|'''2'''
|二月 ''èryuè''
|0°
|Овен
|-
|'''3'''
|三月 ''sānyuè''
|30°
|Бик
|-
|'''4'''
|四月 ''sìyuè''
|60°
|Близнаци
|-
|'''5'''
|五月 ''wǔyuè''
|90°
|Рак
|-
|'''6'''
|六月 ''liùyuè''
|120°
|Лав
|-
|'''7'''
|七月 ''qīyuè''
|150°
|Девица
|-
|'''8'''
|八月 ''bāyuè''
|180°
|Вага
|-
|'''9'''
|九月 ''jiǔyuè''
|210°
|Шкорпија
|-
|'''10'''
|十月 ''shíyuè''
|240°
|Стрелец
|}
745

уредувања