Киќо Слабинац: Разлика помеѓу преработките

Додадени 188 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Создадена страница со: '''Крунослав Кичо Слабинац''' (Осиек, 28 март 1944 година) е пејач на Осиек, гитарист, комп...
 
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
'''Крунослав Кичо Слабинац''' ([[Осиек]], 28 март 1944 година) е пејач на [[Осиек]], гитарист, композитор и аранжер.
 
Основач е на електричниот рок состав Динамити, кои најпрвин се викале ''Торнадо'' и ''Кон Тики'',
Ред 11:
=== Торнадо, Кон Тики и Динамити ===
 
Крунослав Кичо Слабинац е роден на 28 март 1944 година во Осиек. Со музика и глума почнал да се занимава уште од основно училиште. Тој свирел на тапан и глумел во детскиот театар. На крајот на 1950-тите години, тој почнал да ја слуша музиката на [[Елвис Пресли|Елвис Присли]] и го заменил тапанарот со гитара. Набрзо почнал во музичкото училиште каде што научил да свири на класична музика на гитара, но не му се допаднало. Во тоа време, во раните 1960-ти години, заедно со тамбурашкиот виртоуз Антун Николиќ Туце, Алберт Красниќ, Владимир Лазиќ и Мирослав Шарановиќ го основале првиот рок-бенд Торнадо, потоа Кон Тики и на крајот Динамит. Тие биле на натпреварот за рок-бенд во Загреб и Белград, каде што два пати победиле. Динамити свиреле рокенрол и други жанрови, а подоцна отишле да свират во германските клубови каде што ги извеле песните на Ролинг Стоунс и Кинк.
 
Пред да замине во воена служба, тој ја свирел песната „Плачејќи време“ (во тоа време голем хит на Раја Чарлс). Откако Слабинац го напуштил Динамит, речиси комплетен состав на композицијата се изменил, а наместо него на местсто на вокалот дошол Дадо Топиќ.
Ред 17:
=== Соло кариера ===
 
По враќањето од [[Југословенска народна армија|ЈНА,]] Слабинац ја претворил својата соло кариера и се преселил во Загреб, каде што ги изведувал песните на Том Џонс и [[Елвис Пресли|Елвис Присли]]. Тој победил на натпреварот за пеење, а откако му била дадена можност да настапи во реномиран клуб во [[Загреб]], каде што оделе познати музичари, тој бил запознаен со композиторот и продуцент Никица Калоѓер, кој во 1969 година настапил на Сплитскиот фестивал. Слабинац пеел на фестивалот забележана песна „Само за љубов“. Првата плоча од вечна бука била наречена „Русокоса“. И огромен успех. Ретко кој знае дека тој ги напишал и 1969-тите. Го обележила ... иако имал еден, можеби поголем хит. Една година по тоа победил на фестивалот Опатија со песната „Нема да бидеш моја“, на која што автор е Александар Корач. Следната година во 1971 година на натпреварот за европска песна (Евровизија), тој ја претставувал поранешната држава и го освоил 14. место со песната „Твоето момче е тажно“.
 
Крунослав Слабинац наскоро станал еден од најпопуларните пејачи во областа на поранешна Југославија, а неговите композиции „Русокоса“, „Подари ми еден ден“, „Поради една убава црна жена“, „Три слатки зборови“ станале одлични хитови и му направиле огромен успех на музичката естрада.
Ред 28:
„Хеј момчиња“, „Весело е шокирано“, „Селска сум лола“, „Ако зората не стане“, „Отиде со мирисните утра“, „Инаети се Славонијо“, „Славонијо јас сум твое дете“ и многу други.
 
Парламентарниот заменик на [[Хрватска демократска заедница|ХДЗ]] поднесе оставка на 15 ноември 2008 година, тој случајно предизвикал сообраќајна несреќа со смртни последици.
 
По повод Денот на округот Осиек-Барања, на 2 јуни 2015 година, по предлог на Здружението на Пут и Фејсбук КОКС - Клуб на Осијек, Кичо Слабинац беше добитник на наградата за животно дело.
1.924

уредувања