Марсел Дишан: Разлика помеѓу преработките

Одземени 215 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(Вметнувам слика)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Marcel Duchamp 01.jpg|мини|Марсел Дишан]]
{| class="infobox biography vcard" style="width: 22em; margin-bottom: 570px;" tabindex="0"
 
! colspan="2" style="text-align:center;font-size:125%;font-weight:bold" |<span class="fn">Марсел Дишан</span>
|}
'''Марсел Дишан''' ({{Lang-fr|Marcel Duchamp}}; Blevel Krivan, [[28 јули]] [[1887]] — Neuilly на Seine, [[2 октомври]] [[1968|1968 година]]) бил контроверзен [[Франција|француски]] уметник и дадаист, кој останал најмногу запаметен под псевдонимот '''Р. Мат''', кој испратил писоар наречен "Фонтана", на изложбата на Здружението на независни уметници во [[1917]] година, каде што тој бил член на жири комисијата. Со таа постапка тој ја измислил т.н. '''ready made''' уметност, која на крајот [[20 век|на 20 век]] станала особено популарна.
[[Податотека:Fontaine_Duchamp.jpg|лево|мини|''Фонтаната'']]