Стеван Мокрањац: Разлика помеѓу преработките

с
роден на/во шаблон
 
с (роден на/во шаблон)
'''[[Стеван Мокрањац]]''' ([[{{роден во|Неготино]]}}, [[{{роден на|9 |јануари]] [[|1856]]}} - [[{{починал на|29 |септември]] [[|1914]]}}), српски [[композитор]] кој се одликувал со извонредна смисла за уметничка обработка на музичкиот фолклор. Негови најзначајни остварувања се ракатки, 15 народни рапсодии (со уметничка стилизација) на македонски, босански и на српски мелодии.
 
{{биог-никулец}}