Разлика помеѓу преработките на „Велимир Брезовски“

с
роден на/во шаблон
с (Нова страница: '''д-р Владимир Брезовски''' (19 октомври 1924 - 6 јануари 1983) е истакнат македонски [[исто...)
 
с (роден на/во шаблон)
'''д-р [[Владимир Брезовски]]''' ([[{{роден на|19 |октомври]] [[|1924]]}} - [[{{починал на|6 |јануари]] [[|1983]]}}) е истакнат македонски [[историчар]], автор на стотина трудови, научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја]] во [[Скопје]]. Најпознат е како долгогодишен раководител на Одделението за документација на Институтот за национална историја.
 
{{биог-никулец}}