Разлика помеѓу преработките на „Француско-пруска војна“

нема опис на уредувањето
[[Податотека:Battle-Mars-Le-Tour-large.jpg|мини|Француско-прусакта Војна]]
{{Викифицирање}}
'''Француско-Пруската војна''', понекогаш позната како '''Германско-Француска војна''', е име за оружeниот конфликт помеѓу 19. јули 1870. и 10. мај 1971. година кој се водел помеѓу Француската и сојузот на германските држави на чело со Прусија.