Палата: Разлика помеѓу преработките

Одземени 132 бајти ,  пред 4 години
дополнување, ситна поправка
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(дополнување, ситна поправка)
[[Податотека:Praha, Hradčanské náměstí - Toskánský palác.jpg|мини|Тосканска палата во Прага]]
'''Палатата''' е станбена зграда од луксузен тип, вообичаено населена со членови на аристократијата, обично владеачкото семејство[[аристократија]]та.
 
==Историја==
 
[[Податотека:Praha Veletržní palác jih.jpg|мини|Трговска палата во Прага]]
 
Зборот палата ни доаѓа од францускиот збор и од латинското име, за името на еден рид на кој стоелсе наоѓал [[стариот Рим]], каде живееле богати луѓе и некои од римските цареви. Подоцна, зборот палата го означувала стамбениотстанбениот дел од градот[[градо]]т. Во [[средниот век]], благородништвото и владетелите биле населени во [[Замок|замоците]] кои биле утврдени со различни системи на утврдувања, како со ѕидови, така и со утврди. Кога во [[19 век|19. век]] важноста на благородништвото ослабела, палати биле нарекувани згради кои се јавни, како и големи комерцијални објекти.
 
==Палатата како тема во уметноста и во популарната култура==
==Економски палати==
* „Мали палати“ (''Little Palaces'') - песна на британскиот рок-музичар [[Елвис Костело]] (''Elvis Costello'') од 1986 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Costello-Show-Featuring-The-Attractions-And-Confederates-King-Of-America/release/1560290 DISCOGS, The Costello Show Featuring The Attractions And Confederates* ‎– King Of America (пристапено на 26.3.2018)]</ref>
 
== Наводи ==
Палатите денес се големи станбени комплекси во кои живееле владетели, како што се палатата во Ниневија, вавилонската палата. Големите владини згради, исто така, имаа посебна наредба за собирање даноци, како и нивните записи, наречени економски палати. Во релативно сиромашната Централна Европа, дворците на империјалните судови покажаа неизбежност за соодветна емиграција.
{{наводи}}
 
{{никулец}}