Автоматска пушка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 724 бајти ,  пред 5 години
поправки
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на Ehrlich91 (разговор), вратено на последната верзија на Kalan Wiki)
Ознака: Отповикување
(поправки)
[[Податотека:M4A1-CQBR.jpg|мини|М4 карбин карабин]]
'''Автоматска пушка''' или јуришка пушка е автоматско оружје со голема внатрешна мојќ, голем капацитет и мала тежина. Дејствуваат единачно или автоматски. Кај некои модели освен овие два начини дејствуваат, пазделувач на оган нудат и тето: краток рафал.
[[Податотека:AUG A1 508mm 04.jpg|мини|ШајтерШтаер АУГ]]
'''Автоматска пушка''' или јуришкајуришна пушка е автоматско оружје со голема внатрешна мојќмоќ, голем капацитет и мала тежина. ДејствуваатДејствува единачно или автоматски. Кај некои модели освен овие два начини дејствуваат, пазделувач на огандејствување, нудатима и тетотрет: краток рафал.
 
Автоматските пушки се првпат употребени за време на [[Втората светска војна]],<ref name="auto">Firearms: The Life Story of a Technology. by Roger Pauly. Greenwood Publishing Group. 2004. page 145 & 146</ref><ref name="Shurkin, M.">https://www.theatlantic.com/technology/archive/2016/06/a-brief-history-of-the-assault-rifle/489428/ The Atlantic. A Brief History of the Assault Rifle.</ref> а до крајот на 20 век, станале стандардно оружје за повеќето армии во светот.<ref name="Shurkin, M." />
 
Автоматска пушка денес представувапретставува вообичаено [[пешадија|пешадиско]] оружје. Користи така нареченатаканаречена средна пушкамуниција моницијаод малкумал калибракалибар и големиголема почетнипочетна брзинибрзина, која има поголемо барутно полнење од пиштолското[[пиштол]]ското, но помало од митралезите[[митралез]]ите. Функционира на принципот земање на барутен гас.Битната одликакарактеристика на сите [[автоматски пушки]] e држењетоначинот на држење, кој е сличносличен на пиштолот, што овозможува подобра контрола на оружјето и поголема стабилност попри рафалното пукање. Обично автоматските пушките збираатимаат голем капацитет, од 25 до 35 куршуми.
 
Автоматска пушка денес представува вообичаено пешадиско оружје. Користи така наречена средна пушка мониција малку калибра и големи почетни брзини, која има поголемо барутно полнење од пиштолското но помало од митралезите. Функционира на принципот земање на барутен гас.Битната одлика на сите [[автоматски пушки]] e држењето е слично на пиштолот, овозможува подобра контрола на оружјето и поголема стабилност по рафалното пукање. Обично автоматските пушките збираат од 25 до 35 куршуми.
[[Податотека:M4A1-CQBR.jpg|мини|М4 карбин ]]
== Примери ==
[[АК-47]] ([[Русија]]) и [[М16]] ([[САД]]) се најпознати примери на автоматски пушки.<ref name="Shurkin, M." /> Од другите, познати се [[FN F2000]], [[H&K]HK G36]],
[[FAMAS]], [[SteyrШтаер AUGАУГ]], [[SIG SG 550]], [[FN FNC]], [[ИМИ Галил]], [[AK-74]] и други...
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Оружје]]
[[Податотека:AUG A1 508mm 04.jpg|мини|Шајтер АУГ]]