Разлика помеѓу преработките на „Роки“

Додадени 13 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
 
==Содржина==
Роки Балбоа (Силвестер Сталоне) има 30 години и живее во сиромашниот дел на [[Филаделфија]]. Одвреме-навреме, тој зема долгови за сметка на некој [[криминал|криминалец]]ецот Тони Гацо (Џо Шпинел). Неговата љубов е [[бокс]]от, но иако настапил на многу мечеви, тој не успеал да се прослави. Неговиот стар тренер Мики (Бергес Мередит) верува дека Роки има голема дарба, но дека самиот се упропастил и затоа го презира. Роки е вљубен во срамежливата Адриан (Телиа Шири), сестрата на својот пријател Паули (Берт Јанг), но нивната врска се врти во круг. Во меѓувреме, светскиот шампион во бокс, Аполо Крид (Карл Видерс), треба да боксува во Филаделфија со својот предизвикувач, но тој е повреден и не може да настапи. Од [[Реклама|рекламни]] причини, Аполо одлучува да боксува со непознат боксер, а случајно изборот паѓа на Роки, можеби поради неговиот прекар „Италијански пастув“. По разговорот со својот тренер, Роки го сфаќа сериозно предизвикот и почнува да тренира. Роки и Аполо имаат тешка битка, и покрај напорите на Роки, тој е сепак поразен. Судиите одлучуваат дека Аполо Крид е победникот. <ref>[http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2017-04-06 HRT, Официјална интернет-страница (пристапено на 5.4.2017)]</ref>
 
== Актери ==
320

уредувања