Давид Луис: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1.771 бајт ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
'''Давид Луис Мореира Марино''' (роден {{роден на|22|април|1987}}), попознат само како '''Давид Луис''', е [[Бразил|бразилски]] [[фудбалер]], [[Одбрана (фудбал)|играч од одбраната]] на [[ФК Челси|Челси]] и на [[Фудбалска репрезентација на Бразил|бразилската репрезентација]].
 
== Титули ==
==Клупски==
==== {{flagicon|Португалија}} Бенфика ====
*'''{{Трофеј-Португалија (Примеира лига)}} [[Премиеира лига|Португалско првенство]]''' (1) : 2009-2010
*'''[[Лига куп на Португалија|Лига куп на Португалија]]''' (3) : 2008-2009, 2009-2010, 2010-2011
 
==== {{flagicon|Англија}} Челси ====
*'''{{Трофеј-Англија (Премиер лига)}} [[Премиер лига на Англија|Премиер лига]]''' (1) : [[Премиер лига 2016-2017|2016-2017]]
*'''{{Трофеј-ФА куп}} [[ФА куп]]''' (1) : 2011-2012
*'''{{Трофеј-Лига на шампиони}} [[УЕФА Лига на шампиони|Лига на шампиони]]''' (1) : [[УЕФА Лига на шампиони 2011/12|2011-2012]]
*'''{{Трофеј-Куп на УЕФА}} [[Лига Европа]]''' (1) : 2012-2013
 
==== {{flagicon|Франција}} Париз Сен Жермен ====
*'''{{Трофеј-Франција (Лига 1)}} [[Лига 1 (Франција)|Лига 1]]''' (2) : 2014-2015, 2015-2016
*'''[[Фудбалски куп на Франција|Куп на Франција]]''' (2) : 2014-2015, 2015-2016
*'''{{Трофеј-Лига куп на Франција}} [[Лига куп на Франција|Лига куп на Франција]]''' (2) : 2014-15, 2015-16
*'''[[Суперкуп на Франција]]''' (3) : 2014, 2015, 2016.
 
=== {{flagicon|Бразил}} Репрезентација ===
*'''{{Трофеј-Куп на Конфедерации}} [[Куп на конфедерации]]''' (1) : [[Куп на конфедерации 2013|2013]]
 
== Надворешни врски ==