Давид Луис: Разлика помеѓу преработките

Додадени 109 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox football biography 3
| name = {{flagicon|Бразил}} Давид Луис
| image = [[File:David Luiz Championsand LeagueAhmed FinalMusa 2012(cropped).jpg|200px]]
| caption =
| caption = Луис славејќи по повод освојувањето на лигата на шампионите со [[Челзи]] во 2012та
| fullname = Давид Луис Мореира Марино
| birth_date = {{birth date and age|1987|4|22|df=y}}
| birth_place = [[Диадема (Сао Пауло Паоло)|Диадема]], [[Бразил]]
| height = 1.89 м
| position = [[Одбрана (фудбал)|одбрана]]
| currentclub = [[Челзи]]{{Fb team Chelsea}}
| clubnumber = 430
| youthyears1 = 1999–2001 | youthclubs1 = Сао{{Fb Паулоteam Sao Paulo}}
| youthyears2 = 2001–2005 | youthclubs2 = Виториа{{Fb team Vitoria}}
| years1 = 2006–2007 | clubs1 = Виториа{{Fb team Vitoria}} | caps1 = 26 | goals1 = 1
| years2 = 2007-2011 | clubs2 = {{Fb team Benfica}} Бенфика (loan) | caps2 = 1082 | goals2 = 04
| years3 = 2007–20112011–2014 | clubs3 = Бенфика{{Fb team Chelsea}} | caps3 = 7281 | goals3 = 46
| years4 = 2011–2014–2016 | clubs4 = [[Челзи]]{{Fb team Paris Saint-Germain}} | caps4 = 5056 | goals4 = 53
| years5 = 2016- | clubs5 = {{Fb team Chelsea}} | caps5 = 43 | goals5 = 2
| nationalyears1 = 2007 | nationalteam1 = {{flagicon|Бразил}} [[Фудбалска репрезентација на Бразил У20под 20 години|Бразил 20]] | nationalcaps1 = 2 | nationalgoals1 = 0
| nationalyears2 = 2010– | nationalteam2 = {{flagicon|Бразил}} [[Фудбалска репрезентација на Бразил|Бразил]] | nationalcaps2 = 1856 | nationalgoals2 = 03
| pcupdate = 00:00, 14 May 2012 (UTC)
| ntupdate = 22:00, 19 April 2012 (UTC)
}}
 
'''Давид Луис Мореира Марино''' (роден {{роден на|22|април|1987}}), попознат само како '''Давид Луис''', е [[Бразил|бразилски]] [[фудбалер]], [[Одбрана (фудбал)|играч од одбраната]] на [[ФК Челси|Челси]] и на [[Фудбалска репрезентација на Бразил|бразилската репрезентација]].
'''Давид Луис Мореира Марино''' (роден {{роден на|22|април|1987}}), познат како Давид Луис, е бразилски [[фудбалер]] кој игра за [[Челзи]] во [[ФА Премиер Лига]]та. Игра како централен дефанзивец, тој исто така може да игра и како лев бек. Тој неговата сениорска кариера ја започна во Виториа, па потоа на 19 години заигра во дресот на [[ФК Бенфика]], завршувајќи четири не целосни сезони. Луиз се приклучи во [[Челзи]] во [[Јануари]] [[2011]], освојувајќи ги [[УЕФА Лига на шампиони]]те и [[ФА Куп]]от.
 
== Надворешни врски ==
[[Категорија:Фудбалери на ФК Бенфика]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Челзи]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Париз Сен Жермен]]