Разлика помеѓу преработките на „Кајкавско наречје“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
 
[[Image:Croatian dialects in Cro and BiH 1.PNG|thumb|300px|Кајкавкото наречје е означено со виолетова боја]]
'''Кајкавското наречје''' е едно од трите главни наречја на [[Хрватски јазик|хрватскиот јазик]], покрај [[Чакавско наречје|чакавското]] и [[Штокавско наречје|штокавското наречје]]. Кајкавското наречје било основа за стилизирање на првиот хрватски стандарден јазик кој бил во јавна употреба, кој се базирал на винодолскиот крај. Името на ова наречје потекнува од прашачниотпрашалниот збор „што“ или на хрватски ''kaj''. Го зборуваат [[Хрвати]]те во Средна [[Хрватска]], [[Горски Котар]] и Северна [[Истра]].