Мол: Разлика помеѓу преработките

Додадени 34 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Мол''' (озн. '''мол''' или '''mol''') е [[основна SI-единица]] за [[количество материја]] (супстанција) во [[SI]] системот. Таа е една од [[основна SI-единица|основните единици]] во овој систем.
 
== Дефиниција ==