Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додадени 39 бајти ,  пред 3 години
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Лешок имало 488 [[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, стр.122-123.</ref>
 
Според Афанасиј Селишчев во 1929 година во Лешок имало 97 куќи и 580 жители, сите Македонци.<ref name=":2">Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.23</ref>
 
Според последниот попис од 2002 година, селото брои 440 жители и е исклучиво населено со [[Македонци]] од православна вероисповед. Следува табела на националната структура на населението:<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
!1900
!1905
!1929
!1948
!1953
|336<ref name=":0" />
|320<ref name=":1" />
|580<ref name=":2" />
|861
|915
|542
|399
|29440
|}