Разлика помеѓу преработките на „Јакоб Берцелиус“

Додадени 95 бајти ,  пред 2 години
с
додадена Категорија:Шведски хемичари користејќи го HotCat
(Нова статија)
 
с (додадена Категорија:Шведски хемичари користејќи го HotCat)
[[Податотека:Jöns Jacob Berzelius.jpg|мини|Јакоб Берцелиус]]
'''Јакоб Берцелиус''' (20 август 1779 - 7 август 1848), именуван од самиот себе и современото општество како "Јаков Берзелиус", "Барон", "Јован Јакоб Берзелиус" бил шведски хемичар. Берзелиус, заедно со [[Роберт Бојл]], [[Џон Далтон]] и [[Антоан Лавуајер]], се смета за еден од основачите на модерната [[хемија]].
 
Берзелиус ја започнаlзапочнал својата кариера како [[лекар]], но неговите истражувања во физичката хемија биле од долгорочно значење во развојот на оваа тема. Тој е особено познат по неговото определување на атомските тежини, неговите експерименти довеле до поцелосно прикажување на принципите на [[стехиометријата]], или полето на хемиски комбинирачки пропорции. Во 1803 година Берзелиус ја демонстрирал моќта на [[електрохемиската ќелија]] за распаѓање на хемикалиите во пар електрични спротивни состојки.
 
Работата на Берзелиус со атомски тежини и неговата теорија за [[електрохемиски дуализам]] доведоа до негов развој на модерен систем на [[хемиска формулна нотација]], кој може да го прикаже составот на било кое соединение и квалитативно (покажувајќи ги својте електрохемиски спротивни состојки) и квантитативно (покажувајќи пропорции во кои состојките биле обединети). Неговиот систем ги скратил латинските имиња на елементите со едно или две букви и применувал [[суперскрипти]] за да го означи бројот на атоми на секој елемент присутен во двете кисели и основни состојки.
 
Починал на 7 август 1848 година во неговиот дом во Стокхолм, каде што живеел од 1806 година.
 
[[Категорија:Шведски хемичари]]