Воздух: Разлика помеѓу преработките

Додадени 327 бајти ,  пред 4 години
[проверена преработка][проверена преработка]
==Воздухот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Воздухот на водата“ - поетска збирка на францускиот писател [[Андре Бретон]] од 1934 година.<ref>„Белешка на составувачот на изборот“, во: Андре Бретон, ''Рајот не е наполно загубен''. Скопје: Култура, 1989, стр. 104.</ref>
* „Вечерва во воздухот“ (''In the air tonight'') - песна на британскиот пејач „[[Фил Колинс]]“ (''Phil Collins'') од [[1981]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=YkADj0TPrJA YouTube, Phil Collins - In The Air Tonight (Official Music Video) (пристапено на 15.1.2017)]</ref>
* „Воздухот што го дишам“ (''The air that I breathe'') - песна на американската група „[[Холис]]“ (''The Hollies'') од [[1974]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=HydvceA1PAI YouTube, The Hollies "The Air That I Breathe" (пристапено на 15.1.2017)]</ref>
* „Воздух“ (''Air'') - песна на американската група „[[Токинг хедс]]“ (''Talking Heads'') од [[1979]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Q9kqoD1t4lw YouTube, Talking Heads - Air (HQ) (пристапено на 15.1.2017)]</ref>
* „Тенкиот воздух“ (''The Thin Air'') - песна на британската рок-група „[[Магазин]]“ (''Magazine'') од 1979 година.<ref>[https://www.discogs.com/Magazine-Secondhand-Daylight/master/43893 DISCOGS, Magazine ‎– Secondhand Daylight (пристапено на 18.3.2018)]</ref>
 
== Наводи ==