EMedicine: Разлика помеѓу преработките

Додадени 127 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(Создавање на нова страница)
 
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{внимание}}
Користење помеѓу специјалистите{{lowercase|title=eMedicine}}
{{викификација}}
 
'''еМедицина''' ({{lang-en|eMedicine.com, Incorporated'''}}) е онлајн клиничка медицинска база на податоци, основана во 1996 година од страна на двајца лекари, Скот Плантц и Џонатан Адлер, и Џефри Березин, компјутерски инженер. Основниот концепт беше да се создаде голем склад од медицински содржини на професионално ниво, кои би можеле постојано да се обновуваат и да им се пристапува постојано,  за да помогнат во клиничката грижа и образованието на лекарите. Веб-страницата еМедицина содржи околу 6.800 статии со медицинска тема, од кои секоја е поврзана со една од 62-те "текстуални учебници" за под-специјалност. Педијатријата, на пример, има 1.050 статии организирани во 14 субспецијални "текстуални учебници" (педијатриска ендокринологија, генетика, кардиологија, пулмологија итн.); обемот за итна медицина има 630 написи и интерната медицина близу 1.400. Базата на знаење вклучува околу 25.000 клинички релевантни слики. Секоја статија е авторизирана од страна на одборот на сертифицирани специјалисти за под-специјалност на која членот припаѓа и се подложува на три нивоа на лекарска рецензија, плус преглед од страна на Доктор по фармација. Авторите на статиите се идентификуваат со нивните тековни состаноци на факултетите. Секоја статија се обновува годишно, или почесто како што се случуваат промени во пракса, а датумот е објавен на статијата. eMedicine.com била продадена на WebMD во Јануари 2006 година и е достапна како референца на Medscape.
 
== Историја ==
Во 2000 година една статија во "Весник за уво, нос и грло" од АД Мејерс од Медицинскиот факултет во Колорадо, Денвер, Колорадо, го објави откривањето на текстуалниот учебник ENT онлајн на emedicine.com.
 
== ReferencesНаводи ==
{{Reflistнаводи|30em2}}
 
== Надворешни врски ==
== External links ==
* [http://emedicine.medscape.com/ eMedicineОфицијална websiteстраница]
 
[[Категорија:MedicalМедицински databasesбази на податоци]]
[[Категорија:OnlineСемрежни databasesбази на податоци]]
[[Категорија:MedicalМедицински websitesмрежни места]]