Разлика помеѓу преработките на „Гагаузи“

Одземени 4 бајти ,  пред 3 години
Одбиена последната промена (од Sashko1999) и ја поврати преработката 3654365 на Ehrlich91
с
(Одбиена последната промена (од Sashko1999) и ја поврати преработката 3654365 на Ehrlich91)
|religions = '''[[Православие]]'''
}}
'''Гагаузите''' ''([[гагауски]]: Gagauz, мн. Gagauzlar или Gagavuz, мн. Gagavuzlar; [[руски]]: Гагаузы)'' се [[турски народи|туркискитурски народ]] кој живеe претежно во [[Молдавија]], односно во автономната покраина [[Гагаузија]]. Во [[Гагаузија]], тие сочинуваат околу 83% од вкупното население. Мнозинството од Гагаузите се со [[Православие|православна вероисповед]] но има и [[ислам|муслимани]] кои живеат во [[Турција]]. Вкупниот број на Гагузите е 230 000 од кои во [[Молдавија]] живеат 147 500, во [[Украина]] 31 000 и во [[Турција]] 15 000.