Англиски рог: Разлика помеѓу преработките

Додадени 176 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:English Horn picture.jpg|мини|Англиски рог]]
 
'''Англиски рог''', скратено '''-{C.i.}-''', е [[дрвени дувачки инструменти|дрвен дувачки инструмент]], регистарска варијанта на [[обоа]] со звук подлабок за квинта. Во техничка смисла се подудара со неа и можат да го свират обоисти. По изглед се разликува од обоа не само по должина туку и по крушкасто проширување на цевката кон крајот, како и по совиеното метално цевче на почетокот, кое го носи [[јазиче|двојното јазиче од трска]]. Звукот на англискиот рог е многу сроден со звукот на обоата, само е нешто помолчалив(потивок) и потемен, така да особено му одговараат мелодии со помирен тек и меланхоличен или тажен израз.
 
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|Cor anglais}}
 
* [http://www.wfg.woodwind.org/oboe/ Англиски рог]
 
[[Категорија:Дувачки инструменти]]