Разлика помеѓу преработките на „Гагауски јазик“

Одземени 14 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Гагаускиот јазик''' e јазик на [[Гагаузи]]те, од [[турски јазици|турската група на јазици]], сличен на [[турски јазик|турскиот јазик]]. Го зборуваат околу 150 000 луѓе во [[Молдавија]], [[Бугарија]], [[Русија]].
 
До [[1954]] година користел грчкатагрчка азбука, а потоа кирилска азбука:
 
{| style="font-family:Arial Unicode MS; font-size:1.4em; border-color:#000000; border-width:1px; border-style:solid; border-collapse:collapse; background-color:#F8F8EF"
3.428

уредувања