Разлика помеѓу преработките на „Гагауски јазик“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Гагаускиот јазик''' e јазик на [[Гагаузи]]те, од [[турски јазици|турската група на јазици]]., Сличенсличен на [[турски јазик|турскиот јазик]]. Го зборуваат околу 150 000 луѓе во [[Молдавија]], [[Бугарија]], [[Русија]].
 
До [[1954]] година користел грчката азбука, потоа кирилска азбука:
3.410

уредувања