90377 Седна: Разлика помеѓу преработките

Додадени 103 бајти ,  пред 4 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадена Категорија:Откритија на Чед Трухиљо користејќи го HotCat)
== Истражување ==
[[Податотека:Sedna orbit.svg|мини|лево|Орбитата на Седна (црвена) и орбитите на планетите од надворешниот Сончев систем (орбитата на Плутон е виолетова).]]
Седна ќе дојде во положба на перихел во периодот 2075–2076. Ова најблиско доближување на Седна до Сонцето овозможува можност за нејзинот истражување, бидејќи во оваа положба повторно Седна ќе дојде за 12,.000 години.
 
{{Сончев систем}}
[[Категорија:Откритија на Чед Трухиљо]]
[[Категорија:Откритија на Дејвид Рабиновиц]]
[[Категорија:Астрономски објекти откриени во 2003 година]]